image
image

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
Drobečková navigace

Hypotéky > Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky

Získejte lepší podmínky

Končí Vám fixace hypotéky a dostali jste od banky podmínky pro pokračování horší, než nabízí konkurence? Měli byste zvážit refinancování hypotéky.

Pár tipů nejen ke konci fixace…

Oslovte svou banku s konkurenční nabídkou

Ideálně vždy při řešení nového fixačního období si sežeňte konkurenční nabídku jiné banky. V drtivé většině případů Vám poté Vaše banka původně nabízenou úrokovou sazbu sníží. Banky mají největší náklady na začátku hypotéky při jejím zpracování, proto jsou motivovány, aby klienty v dalších letech nenechávaly odcházet. Mnohdy proto dorovnají dodanou konkurenční nabídku a Vy se tak vyhnete nutnosti celé refinancování podstupovat. Jestliže chcete ušetřit čas a energii, napište mi nebo zavolejte a já Vám zdarma možnosti refinancování (včetně konkurenčních nabídek) porovnám.

Nižší úroková sazba ne vždy znamená úsporu 

U vyšších hypoték například i jen dvě desetiny procenta na úrokové sazbě udělají poměrně velký rozdíl v měsíční splátce. Naopak u hypotéky 600.000 Kč je měsíční rozdíl tak malý, že celkově nemusí pokrýt ani náklady za výmaz zástavního práva původní banky a zápis ve prospěch banky nové. Katastr si řekne za každé takové řízení 2.000 Kč. To nezapočítávám náklady za vystavení vyčíslení refinancovaného úvěru či případný poplatek za zpracování a odhad ceny nemovitosti. K tomu všemu i Váš investovaný čas a energie. Celkově si tedy vždy porovnejte, jestli se refinancování hypotéky opravdu vyplatí a zda stojí zato.

Kdy chtít po své bance nové úrokové sazby?

Nejdříve dva roky před koncem současné fixace nabídnou banky úrokové sazby pro pokračování na další období. Platí ale, že každá banka má k těmto lhůtám svůj vlastní přístup. Každopádně žádná z nich Vám takhle dlouho předem sazby nenabídne sama od sebe. Je potřeba se jí ozvat. Doporučuji dát si do diáře poznámku, že za dva roky Vám fixace končí a až ta doba přijde, podle aktuální situace úrokových sazeb banku kontaktovat.

Banka Vám sama od sebe lepší podmínky nenabídne

Požádejte banku o snížení splátky ve chvíli, kdy jsou na trhu úrokové sazby například i „jen“ o procento níže, než jakou sazbu máte momentálně Vy.

Doplatit (a tedy i refinancovat) hypotéku v průběhu fixace lze za poplatek plus minus tisíc korun, banky proto vychází klientům vstříc a raději jim dodatkem samy sníží úrokovou sazbu, než aby o klienty přišly úplně. Někdy je potřeba doložit konkurenční nabídku jako „upozornění“, že odejdete. Především je ale potřeba se bance ozvat. Z banky Vám sám od sebe nikdo nezavolá informaci, že Vám snižují sazbu a příští měsíc si strhnou místo 15.000 Kč jen 13.000 Kč.