image
image

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
Drobečková navigace

Hypotéky > Hypotéka na výstavbu a rekonstrukci

Hypotéka na výstavbu a rekonstrukci

Rozpočet a část projektové dokumentace jsou zapotřebí už na začátku

 • Bance při hypotéce na výstavbu k běžně požadovaným dokumentům, jako jsou potvrzení o výši pracovního příjmu, výpisy z účtu, kopie osobních dokladů, je potřeba dodat také už pro určení budoucí hodnoty stavby i projektovou dokumentaci (alespoň řez, pohledy, půdorys, situaci) a rozpočet.
 • Při rekonstrukci postačí jen rozpočet.
 • Naopak stavební povolení není podmínkou schválení hypotéky. Je zapotřebí ho bance doložit až ve chvíli, kdy chcete uvolnit z hypotéky první peníze. 

Nechte si dostatečnou finanční rezervu

 • Banky umožňují bez poplatku nedočerpat až 20 % z původní výše hypotéky. Při nevyčerpání celé hypotéky se splátka přepočítá a sníží. Případně si můžete poměrově nechat zkrátit splatnost. 
 • Vždy doporučuji vzít si radši vyšší hypotéku a pak ji případně nedočerpat než si půjčit méně a následně řešit, za co nemovitost dostavím.
 • U druhé hypotéky může být problém s dokládáním příjmu (zkušební doba v práci, přechod z HPP na OSVČ, mateřská, přísnější pravidla od ČNB atp.). Odhadci banky musíte dokládat, co už jste za peníze postavili a na co Vám nakonec z původního plánu peníze nezůstaly.
 • Mezitím se mohou zvýšit úrokové sazby, a to pak měsíčně pocítí i Vaše peněženka.
 • V neposlední řadě máte zbytečně na domu dvě zástavní práva jedné banky. Jinak končí fixace, což může být v budoucnu problém při potřebě refinancování. 

Vlastní peníze jdou do stavby i rekonstrukce jako první

 • Když do výstavby nebo rekonstrukce vkládáte vlastní prostředky, banky vyžadují, aby tyto prostředky byly vloženy jako první. 
 • Poté, co tyto prostředky prostavíte, si banka vyžádá protokol o stavu stavby. Tím odhadce bance potvrdí, že byla prostavěna částka, kterou jste uvedli jako vlastní prostředky.
 • Následně banka uvolňuje peníze z hypotéky. Vždy si ale Vy zadáváte, jakou částku chcete aktuálně vyčerpat.
 • Omezení je pouze v tom, že banky uvolňují peníze postupně, jak roste stavba a tím zástavní hodnota. 

Faktury není nutné dokládat

Na začátku k vyhotovení odhadu a schválení hypotéky předkládáte položkový rozpočet, kterým prokazujete plánované náklady. Následné dokládání faktur za práci a materiál už potřeba není.

Při postupném uvolňování peněz z hypotéky hradíte každý měsíc jen úroky

Pokud průběžně čerpáte peníze z hypotéky a financujete za ně výstavbu nebo rekonstrukci, banka si strhává každý měsíc pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky. Výše úvěru zůstává stejná do chvíle, kdy ukončíte čerpání. Až poté začínáte splácet plnou anuitní splátku, která se skládá z úmoru (částka, o kterou si každý měsíc snížíte dluh) a úroku (částka, kterou platíte bance za vypůjčení peněz).

Poplatek za rezervaci finančních prostředků

Existují banky, které si účtují poplatek za to, že u nich máte hypotéku a z ní ještě nevyčerpané peníze. Bývá to poplatek 0,5 % ročně z nevyčerpané výše úvěru a účtuje se nejdříve po devíti měsících od podpisu úvěrové smlouvy. Nejedná se o vysoký poplatek, ale je dobré o něm předem vědět. 

 

Nevíte si rady s hypotékou na výstavbu nebo rekonstrukci? Napište mi. Rád Vám pomůžu.