image
image

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
Drobečková navigace

Hypotéky > Hypotéka na koupi bytu, domu, pozemku, chaty, chalupy

Hypotéka na koupi bytu, domu, pozemku, chaty, chalupy

Jak probíhá zpracování takové hypotéky, více rozepisuji zde.  Níže uvádím spíše pár tipů, které se mohou hodit v případě, že hypotéku na koupi zvažujete.

Mějte lhůtu alespoň měsíc od podpisu rezervační smlouvy do podpisu smlouvy kupní

Ať už kupujete byt, dům, pozemek, chatu nebo chalupu, vždy doporučuji uzavírat rezervační smlouvy alespoň na měsíc. Během té doby máte dost času na výběr banky, vyhotovení odhadu ceny kupované nemovitosti, schválení hypotéky i doladění kupní smlouvy a smlouvy o advokátní úschově nebo jistotního účtu. Často je vše vyřešeno dříve, ale můžete na některé podklady čekat a je zbytečné být pod tlakem nebo řešit dodatek k rezervační smlouvě.

Nechte si vždy zaslat list vlastnictví kupované nemovitosti, ať vidíte, jaká jsou na ní zapsaná věcná práva

  • Jakmile má prodávající na nemovitosti zástavní právo banky, která mu na ni půjčovala, bude Vaše financující banka požadovat, aby šly peníze od ní do banky prodávajícího přímo, takže nemohou jít přes advokátní úschovu ani jistotní účet. Vaše banka chce mít prostě jistotu, že bude úvěr prodávajícího splacený a jeho banka díky tomu následně stáhne své zástavní právo z katastru nemovitostí
  • Zbystřete při koupi bytu, který je zatížen exekucí. Často to zní lákavě díky nižší ceně, ale bývá v takovém případě složitější financování. Někdy je i potřeba dát na přechodnou dobu do zástavy jinou nemovitost. 

Využijte úschovy nebo jistotní účet

  • Když si nekupujete nemovitost od člověka, kterého znáte a opravdu mu věříte, doporučuji využít advokátní úschovu, notářskou úschovu nebo jistotní účet v bance.
  • Kupní smlouvu nechte v ideálním případě nastavit tak, aby peníze v úschově zůstaly, dokud nebudete na katastru nemovitostí zapsáni jako vlastníci a zástavní právo bude mít zapsané pouze Vaše financující banka.

Doložte bance průkaz energetické náročnosti budovy

  • Banky obecně v dnešní době zvýhodňují hypotéky, kdy jsou kupovány energeticky úsporné nemovitosti. Někdy je díky tomu nižší úroková sazba, jindy sleva na poplatcích nebo například možnost odložit splácení či zvýšit/snížit měsíční splátku.
  • Vždy si tedy od prodávajícího nebo realitní kanceláře vyžádejte průkaz energetické náročnosti budovy. Ono to není jen kvůli hypotéce, ale i o tom, jak energeticky úspornou nemovitost kupujete.

Porovnejte reálný stav se stavem na katastru nemovitostí

  • Při koupi domu, chaty nebo chalupy si překontrolujte reálný stav budovy se stavem zapsaným na katastru nemovitostí podle Ortofoto mapy
  • Někteří lidé si rozšíří dům například o terasu nebo dokonce přistaví garáž, ale takovou změnu na katastru už nenahlásí. Vše ale zjistí odhadce při návštěvě nemovitosti a banka bude požadovat, aby stav na katastru odpovídal realitě. 
  • Někdy banka může dát toto narovnání stavu jako následnou podmínku hypotéky a Vy tak budete mít čas například půl roku od uvolnění peněz, ale jindy to může být podmínkou už k uvolnění peněz z hypotéky a to situaci více komplikuje.

Napadají Vás otázky? Kontaktujte mě. Rád pomohu.